۷ دیدگاه اشتباه درباره تولید محتوا سایت های فروشگاهی

تولید محتوا برای سایت های فروشگاهی

درباره تولید محتوا برای سایت های فروشگاهی ۷ دیدگاه اشتباه وجود دارد، که باعث می شود، صاحبان فروشگاه های اینترنتی از تولید محتوا ارزشمند برای سایت خود، خودداری کنند. این دیدگاه ها  عامل شکست خوردن این فروشگاه ها شده و باعث می شود نیمی از آنها در قدم های اول رشد کسب و کار اینترنتی خود، ناامید شوند. در این مقاله به بررسی این ۷ دیدگاه می پردازم و نکاتی را در مورد تولید محتوا برای سایت های فروشگاهی خواهم گفت که ممکن است تا امروز کسی به شما نگفته باشد. این نکات حاصل تحقیقات زیاد من و تجربه هایی است که در مسیر کاری خودم، به آنها رسیده ام و یقین دارم که اگر با دقت به آنها توجه کنید، مسیر رشد کسب و کار فروشگاه اینترنتی شما را عوض خواهد کرد.

دیدگاه اول : فروشگاه اینترنتی نیازی به محتوای وبلاگ ندارد

یکی از کلیشه ای ترین دیدگاه هایی که از زمان شروع فعالیت ام در حوزه محتوا تاکنون با آن سروکار داشته ام، این دیدگاه است که سایت های فروشگاهی به محتوا وبلاگ نیازی ندارند. زمانی که یک فروشگاه را راه اندازی می کردم و قصد داشتم برای بهبود سئو آن و افزایش ترافیک سایت از محتوای وبلاگ کمک بگیرم، کارفرما با مقاومت بسیار شدیدی مانع من می شد. دلیل اصلی این مقاومت، این دیدگاه است که محتوای وبلاگ هیچ تاثیری بر روی فروش سایت ندارد، پس به آن هیچ نیازی نیست. از این رو معمولا کمترین بودجه برای تولید محتوا وبلاگ کنار گذاشته می شد.

محتوا وبلاگ، منظور مقالات ارزشمند و هدفمندی است که با هدف جلب اعتماد مشتریان، دادن آگاهی و اطلاعات مهم و ارزشمندی درباره محصولات و خدمات سایت نوشته می شود. این نوع محتوا به زبانی ساده ، ارتباط بین شما و کاربران را مستحکم و قابل اعتماد می کند. در ادامه ۵ اهمیت بسیار مهم ، محتوای وبلاگ در سایت های فروشگاهی را بیان خواهم کرد ، تا اگر شما هم یک فروشگاه آنلاین دارید ، در همان ابتدا مسیر ، به فکر تولید محتوا هدفمند برای وبلاگ سایت خود باشید.

مزایا تولید محتوا وبلاگ برای سایت های فروشگاهی

محتوا وبلاگ برای سایت های فروشگاهی اهمیت بسیار زیادی دارد. یک طرف این قضیه اهمیت محتوا برای گوگل و طرف دیگر آن  اهمیت محتوا  content  writting برای کاربران سایت است.

  • محتوای وبلاگ باعث می شود، ترافیک ارگانیک و بسیار هدفمندی، بدون هیچگونه تبلیغات و هزینه جانبی وارد سایت فروشگاهی شما شود. این ترافیک باعث جلب اعتماد کاربران و گوگل خواهد شد و در نتیجه آن، رتبه الکسا و جایگاه فروشگاه شما در صفحات گوگل بهتر خواهد شد. به همین دلیل توصیه من به همه کسانی که در شروع راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود هستند، این است که محتوای وبلاگ را همزمان با محتوای محصولات شروع کنند.
  • محتوا شما را به مخاطبان هدف معرفی خواهد کرد. زمانی که کاربران دنیای اینترنت به دنبال کسب اطلاعات و رفع نیازهای خود به سایت شما هدایت می شوند و محتوای وبلاگ شما، نیاز آنها را رفع می نماید، به طور غیر مستقیم با فروشگاه شما آشنا خواهند شد. این فرآیند، برندسازی شما را سریع تر خواهد کرد.
  • محتوا وبلاگ، می تواند محصولات شما را بازاریابی کند و از طریق آن می توانید محصولات خود را معرفی کنید.
  • اگر محتوا وبلاگی هدفمندی داشته باشید، در دراز مدت هزینه های تبلیغات و مارکتینگ شما بسیار کاهش خواهد یافت. چرا که شما از طریق محتوا، ترافیک پایدار و هدفمندی را در سایت خود ایجاد کرده اید.
  • در مقالات و محتواهای وبلاگ می توانید ، لینک سازی های ارزشمندی را در سایت خود انجام دهید که باعث افزایش قدرت سئو داخلی سایت ، افزایش مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت و افزایش اعتبار فروشگاه شما خواهد شد.

مزایا تولید محتوا

دیدگاه دوم: با کمک تبلیغات به فروش می رسیم، تولید محتوا لازم نیست

افرادی که این دیدگاه را دارند، معتقد هستند که به جای صرف زمان و هزینه برای تولید محتوا وبلاگ، می توانند با تبلیغات بیشتر به فروش بالاتری برسند. هیچ کس منکر اهمیت تبلیغات و قدرت آن در افزایش فروش یک سایت نیست. اما با توجه به استراتژی و اهداف یک سایت، این دیدگاه می تواند درست یا غلط باشد. تولید محتوا مزایا و ارزش هایی را ایجاد می کند که تبلیغات به تنهایی قادر به آن نیست. پروسه اعتماد سازی مشتریان و برندسازی، با وجود رقبا گردن کلفتی که هر فروشگاه می تواند داشته باشد، بدون محتوا وبلاگی ارزشمند، قطعا می تواند سخت و طولانی تر باشد. تبلیغات و تولید محتوا هر دو نقش بسیار مهمی در رشد یک فروشگاه اینترنتی دارند و نادیده گرفتن هر کدام از آنها قطعا در دراز مدت خسارت هایی به همراه خواهد داشت.

دیدگاه سوم: چون رقبا در حوزه ما تولید محتوا نمی کنند، ما هم نیازی نداریم

با توجه به اعتقادات من به فعالیت در اقیانوس آبی و اینکه رقبا فقط می توانند راهنماهای خوبی برای ما باشند، این دیدگاه از نظر من کاملا اشتباه است. عده ای از فروشگاه های اینترنتی ساخته می شوند تا فقط رفتار فروشگاه های قبلی را تکرار کنند و هیچ ریسکی نداشته باشند. حال اگر وارد حوزه ای شوند که فروشگاه های قبلی تولید محتوا برای وبلاگ را در برنامه خود قرار نداده اند، آنها هم این امر را لازم نمی بینند.

با توجه به مزایا تولید محتوا وبلاگ برای سایت های فروشگاهی، در هر حوزه ای که وارد شوید، با خلاقیت و نوآوری می توانید پیشگام حوزه خود شوید. اگر قصد دارید به عنوان یک فروشگاه اینترنتی موفق فعالیت مداوم و موفقیت آمیزی داشته باشید، از رقبا خود ایده بگیرید، آنها را رصد کنید تا بتوانید از نقاط قوت آنها درس گرفته و اشتباهات آنها را تکرار نکنید. اما راه خودتان را بروید. استراتژی و برنامه ای هدفمند برای تولید محتوا وبلاگ خود در نظر بگیرید تا بتوانید همیشه یک قدم جلوتر باشید.

دیدگاه چهارم: فقط محتوا داشته باشیم، استراتژی و برنامه محتوا لازم نیست

دیدگاه اشتباه بعدی درباره تولید محتوا برای سایت های فروشگاهی نداشتن برنامه و استراتژی است.

با افزایش اهمیت تولید محتوا، اکثر صاحبان فروشگاه های اینترنتی، تهیه محتوا وبلاگ را در برنامه خود قرار می دهند. اما از آنجا که چشم انداز عمیقی در مورد اهمیت آن ندارند، استراتژی تعیین نمی کنند. درست مشابه زمانی که یک مدل لباس مد می شود و عده ای آن را می خرند که از بقیه جا نمانند، این فروشگاه ها هم تولید محتوا می کنند که فقط جا نمانده باشند. بدون برنامه و استراتژی هدفمند برای وبلاگ، تولید محتوا فقط هدر دادن زمان و هزینه است. اگر در تیم محتوا خود استراتژیست ندارید، یا کارشناس سئو و محتوا سایت شما، برنامه هدفمندی را در نظر نگرفته است، برای تعیین استراتژی خوب از یک مشاور و متخصص این زمینه راهنمایی بگیرید. مطمئن باشید، توجه به این مقوله، شما را برای رسیدن به هدف که همان سود آوری بیشتر است، چندین قدم جلو می اندازد.

اگر برای تعیین استراتژی تولید محتوا فروشگاه خود به کمک نیاز  دارید، می توانید از طریق بخش تماس با من یا همکاری با من، به من اطلاع بدید.

دیدگاه پنجم: تولید محتوا برای محصولات تاثیری روی فروش ندارد

 محتوای محصولات سایت ارزشی ندارند و محصول فقط قیمت و عکس داشته باشد، کفایت می کند. این دیدگاهی است که بسیاری از فروشگاه های اینترنتی را از سودآوری بیشتر عقب انداخته است. مشتریان فروشگاه های اینترنتی بسیار ریز بین و دقیق تر شده اند. آنها به کوچکترین جزئیاتی دقت می کنند. محتوا محصولات می تواند آگاهی، اطلاعات ارزشمند و دلایل محکمی برای انتخاب در اختیار آنها قرار دهد. شاید اولین کاری که یک مشتری هنگام ورود به برگه یک محصول انجام می دهد، مشاهده قیمت محصول باشد. اما بعد از مشاهده قیمت، به بررسی محتوا محصول، مزایا ، تصاویر محصول  و مشخصات می پردازد.

از این رو هر چقدر شما محتوا جذاب تر و ارزشمندتری برای معرفی و تبلیغ محصول خود تهیه نمایید، درصد فروش شما و نرخ تبدیل کاربر به مشتری در سایت شما بالاتر خواهد رفت. محتوایی که برای محصولات فروشگاه تهیه می کنید، به مشتری کمک می کند، انتخاب بهتری داشته باشند. همین مساله ارزش و اعتبار شما را نزد مشتری بالاتر می برد.

دیدگاه ششم: در تولید محتوا سایت های فروشگاهی، سئو مهم نیست

عده ای هم تولید محتوا برای وبلاگ و محصولات فروشگاه را جدی می گیرند اما با اصول سئو سایت آشنایی ندارند. از این رو محتوا آنها ممکن است از نظر کاربران جذاب باشد، اما موتورهای جستجو آن را به خوبی شناسایی نمی کنند تا به کاربران معرفی نمایند. سئو محتوا، باعث می شود، موتورهای جستجو سریع تر، محتوا شما را در نتایج جستجو نمایش داده، جایگاه بهتری به آنها بدهند و در نتیجه کاربران راحت تر به محتوا شما برسند. تولید محتوا وبلاگ بدون استراتژی هدفمند، فقط هزینه و زمان فروشگاه را هدر می دهد. از طرفی محتواهای سئو نشده ، توسط موتورهای جستجو شناسایی نمی شوند ، تا بتوانند در جذب کاربر و اهداف دیگر دیجیتال مارکتینگ موثر باشند.

پیشنهاد من : از همان شروع فعالیت فروشگاه ، تولید محتوا برای وبلاگ سایت را شروع کنید. تقویم محتوایی خوبی در نظر بگیرید و قدم به قدم اصول سئو را در محتوا خود رعایت نمایید. با این کار، از همان ابتدا فعالیت، مقالاتی خواهید داشت که اگر خوب و اصولی نوشته شده باشند، می توانند برای شما اعتبار خلق کنند.

دیدگاه هفتم: کاربران به محتوا سایت توجه نمی کنند، پس نوع محتوا مهم نیست

دیدگاه اشتباه دیگر این است که کاربران چندان به محتوا فروشگاه توجه نمی کنند، پس اینکه چه نوع محتوایی را به کار ببریم چندان مهم نیست. از آنجا که محتوا سایت، انواع مختلفی دارد و می توان آن را به سبک های زیادی تولید کرد، این اشتباه باعث می شود که یک فروشگاه کاربران زیادی را از دست بدهد. کاربران فروشگاه ویژگی های شخصیتی متفاوتی دارند، در رده های سنی مختلف با علایق و ارزش های متفاوتی وارد سایت شما می شوند. استفاده از محتواهای متنی، صوتی، تصویری، ویدئویی، اینفوگرافیک و انواع دیگر محتوا، با توجه به پرسونای مخاطب، تاثیر مستقیمی بر روی اعتمادسازی و فروش خواهد داشت. بنابراین در همان ابتدا و هنگام طراحی استراتژی تولید محتوا، حتما نوع محتوا را با توجه به پرسونای مخاطبین، تعیین کنید.

امیدوارم این مقاله با بررسی دیدگاه های اشتباه درباره تولید محتوا برای سایت های فروشگاهی، توانسته باشد، چشم انداز بهتری را پیش روی شما قرار دهد. و بتوانید با تولید محتوا هدفمند برای سایت یا فروشگاه خود، روز به روز فروش و سودآوری بالاتری را تجربه کنید. اگر درباره این مقاله سوالاتی در ذهن شما ایجاد شده است، می توانید در بخش نظرات همین مقاله آن را با من در میان بگذارید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود ، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *